سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو می‌باشد که در منتهی‌الیه شمال‌غرب این کشور واقع شده‌است.

این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد.

 

این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.

 

این شهر که به مدت دو سده پایتخت روسیه بوده‌است، بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۴ میلادی پتروگراد نام داشته و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت ۶۷ سال (از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۱) لنینگراد خوانده می‌شده‌است. ‏

 

سنت پترزبورگ در کناره‌های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌است.این شهر بیشتر ازینکه یک شهر روسی باشد یک شهر کاملا اروپایی به نظر می رسد . به محض ورود به سن پترزبورگ به وضوح این پارادوکس را متوجه می شوید .

از نظر اقتصادی هزینه هایی که به آن فکر میکنید نسبت به سفرهای دیگر ارزان تر برای شما تمام میشود .

 

سن پترزبورگ توریستی ترین شهر روسیه محسوب میشود .

 همانطور که می دانید سن پترزبورگ شهر پل ها و جزیره هاست . بادهای شمالی که از دریای بالتیک و جنگل های شمالی می گذرند ، هوای پاک را برای جمعیت این شهر به ارمغان  می آورد .

وضعیت آب و هوایی سن پترزبورگ به دلیل همین بادهای مرطوب ، معتدل است . زمستان سرد و آزار دهنده و تابستان گرم و آزاردهنده است بنابراین بهترین زمان سفر به این تاریخ بزرگ از ماه مه تا سپتامبر است .

-به طور کلی نیم ساعت با تهران اختلاف زمانی دارد . و هر 100 روبل روسیه برابر با 1.5دولار آمریکاست .

- در هر جای دنیا داشتن خودروی شخصی یک موفیت است اما اما سن پترزبورگ هوای پاک خود را ترجیح میهد و دارای یک سیستم حمل و نقل گسترده ست . هزینه های مربوط به هرکدام از وسایل نقلیه را در تصویر زیر مشاهده می کنید .

 

-گردشگران وقتی وارد این شهر فوق العاده با آب و هوای باور نکردنی می شوند ،بی شک می خواهند که ساعاتی در خیابان های سن پترزبورگ تاریخی قدم بزنند و خرید کنند .

اگر شما هم بخواهید در این شهر خرید کنید حتما ب قلب شهر بزنید !

در سن پترزبورگ خیابانی به اسم نفسکی وجود دارد که اصطلاحا به آن قلب سن پترزبورگ گفته می شود . این خیابان 24 ساعاته ست و دارای رستوران های شیک و با تنوع بالاست و مراکز خرید زیادی دارد .

مرکز خریدRADUGA  که شامل سوپر مارکت های زنجیره ای ست دور تر از مرکز شهر قرار دارد ،در واقع در مسیر فرودگاه پولکووا ست که میتوانید زمانن باقی مانده را از این مرکز دیدن کنید.

 

معرفی جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ :

 

موزه آرمیتاژایالتی :

 در شهر سن پترزبورگ جاذبه های دیدنی زیادی وجود دارد اما اگر فرصت دیدن همه این جاذبه ها را ننداشته باشید ،دیدن موزه ی آرمیتاژایالتی را نباید از دست بدهید .

اکثر آثار هنری این موزه توسط ملکه کاترین از اروپا خریداری شده است. این موزهدر یک کاخ زمستانی بنا شده می توان گفت موزه آرمیتاژ بهترین موزه در کشور روسیه ست.

   کاخ بزرگ یا گراند پلاس :

    این کاخ از با ارزش ترین جاذبه های توریستی روسیه ست و در شهر سن پترزبورگ قرار دارد .اگر می خواهید تماما خود را با این شهر تاریخی وقف دهید بهتر است برای رسیدن به کاخ بزرگ قایق را انتخاب کنید . 

پارک پاولوسک :

 

این پارک متعلق به کاخ پاولوسک است که باری گردش مکان زیبا و جذابی  ست . به دلیل اینکه این کاخ از مرکز شهر دور است برای دیدن از این جاذبه به همراه خود مواد غذایی داشته باشید بهتر است.

  کاخ کاترین :

با وجود این همه کاخ در روسیه میتوان حدس زد که پادشاهان و ملکه های روسی بهشدت اهل ریخت و پاش و رقابت بوده اند .برای دیدن این کاخ بهتر است به همراه تورهای راهنما باشید .

 پل کاخ :

 یکی از معروف ترین جاذبه های سن پترزبورگ پل کاخ است ، از آن جایی که روس ها به تجمل گرایی و ساختن کاخ و بریز و به پاش علاقه داشتند ، پلی که روی رودخانه نوا قرار داردرا پل کاخ نام گذاری کرده اند .این پل در طول شب بسیار جذاب و دیدنی ست . چرا که هنگام غروب و شب این پل بالاست و کشتی های بزرگ میتوانند وارد دریای بالتیک شوند. باوجود این همه زیبایی قطعا دراین شهر از سفر خود لذت خواهید برد آن هم با حداقل هزینه. 

کلبه پتر کبیر

این کلبه اولین کاخ پتر کبیر محسوب می شود که ازچوب ساخته شده است. این کلبه چوبی فقط 60 متر مربع است که شامل سه اتاق می شود ، یک اتاق خواب ، یک اتاق نشیمن و یک اتاق مطالعه .